Auta sprowadzane z USA – czy warto kupić ?

Auta sprowadzane z USA – czy warto kupić ?

Auta sprowadzane z USA – czy warto  kupić?

Na rynku pojawiło się sporo aut importowanych ze Stanów. Większość z nich to samochody marek premium. Niestety opłaca się importować tylko auta uszkodzone. Nawet jeśli usterki nie są poważne, to w USA pojazd może zostać uznany za wrak nienadający się do naprawy, bo jej koszty byłyby zbyt wysokie w stosunku do wartości auta.

W czym problem? Skoro ktoś sprowadził auto w celach zarobkowych niewątpliwie do kosztów naprawy podchodzi raczej oszczędnie. A jak już wiemy nie ma tanio i dobrze. Często są to auta po znacznych uszkodzeniach.  W takim przypadku nigdy nie uda się doprowadzić go do stanu idealnego. Często spotykam się z sytuacjami gdzie elementy karoserii naprawiono. Wszystko teoretycznie działa nienagannie… a po jakimś czasie eksploatacji zauważamy niepokojące objawy. Wszystkie nowe auta wykonane są z nazwijmy to „delikatnych” materiałów. Często pomimo początkowo prawidłowego zachowania silnika, skrzyni czy szeroko pojętego układu zawieszenia pojawiają się usterki, które niewątpliwie są wynikiem uderzania.

Należy również pamiętać, że takie elementy jak reflektory, radio które odbiera na innych częstotliwościach  czy chociażby często brak spryskiwaczy do świateł ksenonowych wymagają dostosowania do przepisów europejskich. Wiąże się to z ingerencją w oprogramowanie sterownika. Jak wiadomo im nowsze auta tym gorzej to znoszą. Takie przeróbki nie zawsze się udają bez późniejszych skutków ubocznych. W wersjach benzynowych inny jest też sposób pochłaniania oparów paliwa w zbiorniku. W autach sprowadzonych po kolizjach jest on często przyczyną palenia się kontrolki check engine.

Kolejna różnica  to materiały użyte do wykonania wnętrza. Inne mogą być materiały użyte do szycia tapicerki siedzeń – można to zauważyć szczególnie po jakości skór. Często coś co jest nazywane skóra jest tzw eko-skórą, która podczas eksploatacji charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami.

Większość sprzedających twierdzi oczywiście, że auto sprowadziło do własnego użytku. Wszelkie naprawy zostały dokonane z należytą starannością.   . Tylko dlaczego sprzedają roczne bądź dwuletnie auto z przebiegiem 10 000 – 30 000?

Niewątpliwie zaletą tych aut jest ich cena. W większości przypadków są tańsze o około 10-20% co niewątpliwie jest atrakcyjne. Często też są bardzo bogato wyposażone.

Jeżeli już się zdecydujemy na zakup auta ze Stanów Zjednoczonych warto poprosić o zdjęcia z przed naprawy i dokładnie sprawdzić jak naprawa została wykonana. To, czy powłoka lakiernicza została wykonana prawidłowo jest najmniejszym problemem. Najbardziej uciążliwe i kosztowne  dla użytkownika są usterki ukryte. Ujawniają się w trakcie eksploatacji. Drobne rzeczy.. przewody mocowane przypadkowo,  instalacja elektryczna, połamane elementy plastikowe. W konsekwencji jesteśmy znacznie bardziej  narażeni na drobne usterki typu uszkodzony przewód klimatyzacji, uszkodzona wiązka elektryczna, itp.

Trafiają się oczywiście auta po niewielkich uszkodzeniach a ich cena jest równie atrakcyjna w stosunku do europejskich odpowiedników. Warto mieć jednak tą pewność, że trafiliśmy na taki egzemplarz.

 

 

Dodaj komentarz

Close Menu