Keyless go – bezkluczykowe otwieranie samochodu.

Keyless go – system bezkluczykowego elektronicznego dostępu i uruchamiania samochodu (w Reanult – Handsfree). Mój faworyt😊. Proste rozwiązanie które znacząco ułatwia życie.  Szukanie kluczyków gdy w rękach mamy torby z zakupami nigdy nie było moim ulubionym zajęciem. Samochód i kluczyk wyposażone są w nadajniki. Samochód łączy się z kluczykiem gdy ten znajduje się w pobliżu. Drzwi odryglowują się automatycznie. Czyli kluczyk może nadal spokojnie przebywać w torebce. Wystarczy pociągnąć za klamkę. Aby uruchomić samochód wciskamy przycisk start i w drogę.

Drobne ostrzeżenie: kradzież auta z systemem bezkluczykowym – metoda na tzw. walizkę.

Niestety ma on też wadę. Samochody wyposażone w keyless można ukraść jeżeli złodziej jest w posiadaniu odpowiedniego sprzętu.

Złodzieje stosują metodę na tzw. walizkę. Na czym ona polega? Jedna osoba jest wyposażona w specjalne urządzenia służące do przechwytywania i wzmacniania sygnału emitowanego przez kluczyk. Trzyma urządzenie próbując zbliżyć się do miejsca, gdzie spodziewa się znaleźć kluczyk następnie rejestruje kod kluczyka.  Można go zeskanować z kieszeni właściciela czy nawet przez drzwi domu. Następnie użytkownicy przesyłają kod pomiędzy sobą. Druga osoba która znajduje się w pobliżu samochodu z łatwością może otworzyć drzwi i uruchomić auto. Warto pamiętać aby przy systemie keyless nie trzymać kluczyków na parapecie. Są też dostępne etui, które zabezpieczają przed zeskanowaniem. Na szczęście tzw.  walizki używane do kradzieży nie są ogólnodostępne a ich cena również nie jest niska.

Awaryjność systemu.

System jest względnie mało awaryjny. Oczywiście są różnice jeżeli chodzi o wykonanie w zależności od marki ale ogólnie nie jest źle. Najczęściej ulega awarii switsch w klamce. W zależności od marki należy wymienić całą klamkę. Tak jest np. w Audi, w BMW wystarczy element klamki. Nie oznacza to, że będzie taniej. Należy też pamiętać o wymianie baterii w pilocie.