kontrolka epc

Co oznacza kontrolka EPC?

EPC – Electronic Power Control.  Jedna z kontrolek która może się pojawić na desce rozdzielczej samochodu.  W wolnym tłumaczeniu „kontrola mocy elektrycznej”.  Jak łatwo się domyślić jej zapalenie będzie informowało o problemach z układem elektrycznym samochodu. Nie oznacza to, że zasygnalizuje nam zepsuty zamek w drzwiach czy uszkodzony keyless.

Czy można kontynuować podróż gdy zapali się kontrolka EPC?

Jest jedna podstawowa zasada gdy jakakolwiek kontrolka świeci się na czerwono – nie jedź, pomarańczowo – możesz kontynuować jazdę.

Często kierowcy dochodzą do wniosku, że jeżeli nie zauważają  objawów to mogą jeździć i nie szukać przyczyny zapalenia się kontrolki.  Często słyszę: „to  elektronika zwariowała, samochód jest sprawny”.  To trochę jak ze złymi wynikami badań. Jeszcze nie zauważamy pierwszych objawów ale już coś złego dzieje się w organizmie.   W przypadku kontrolki EPC najczęściej można kontynuować bezpiecznie jazdę. Nie musicie kłaść się od razu do szpitala 😊😊, ale jednak jak najszybciej udać się do serwisu na diagnostykę.

Nie bez powodu użyłam słowa najczęściej. O tym poniżej.

Jakie usterki może sygnalizować?

 Oczywiście wszystko zależy od marki pojazdu i rodzaju silnika. Najczęściej mogą to być:

  • usterki związane z układem zapłonowym, układem zasilania paliwa,
  • awaria świateł stop – to jedyna usterka którą możemy zweryfikować sami,
  • uszkodzona przepustnica,
  • usterki czujników związanych z działaniem silnika np. czujnik wałka rozrządu.  Zdarza się, że jest to związane z nadmiernym rozciągnięciem łańcuchów rozrządu,

Aby jednoznacznie stwierdzić niezbędna jest diagnostyka. Odradzam wszelkie próby samodzielnego diagnozowania przy pomocy internetu i testerów zakupionych w odległym kraju. Często błędy nie wskażą jednoznacznie, który element wymaga wymiany. Są jedynie sugestią jak np: wypadajace zapłony.

Wracam do „najczęściej”. Otóż jeżeli  kontrolka EPC związana jest np. usterką układu zapłonowego – wypadanie zapłonów – silnik będzie pracował nierówno, straci moc, może pooszarpywać. Nie jest to bezpieczne zarówno jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym jak i dla silnika. W ekstremalnej sytuacji może dojść do uszkodzenia silnika a wyprzedzanie samochodem w którym moc pojawia się i znika może doprowadzić do tragedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *