światła pozycyjne

Światła pozycyjne podczas jazdy – kiedy ich używać?

Światła pozycyjne podczas jazdy – kiedy ich używać?

Każdy kierowca doskonale wie, że trzeba jeździć z włączonymi światłami. Problem pojawia się, gdy zapyta się ich, jakie światła w samochodzie muszą włączyć. Jest kilka rodzajów świateł, które mają różne przeznaczenie. Dziś przyjrzymy się światłom pozycyjnym – czym się charakteryzują i kiedy ich używać.

Czym są światła pozycyjne?

Polskie przepisy regulują to, w jakie światła musi być wyposażony samochód na naszych drogach. O ile auto nie musi posiadać np. świateł postojowych, o tyle musi posiadać światła pozycyjne (https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/swiatla-pozycyjne-kiedy-ich-uzywac-jaki-maja-symbol/). 

Światła pozycyjne to dwie lampy z przodu emitujące białe światło (kiedyś dozwolone było również żółte) oraz dwie lampy z tyłu auta emitujące czerwone światło. Jak sama nazwa wskazuje, światła te mają na celu wskazanie pozycji samochodu innym kierowcom. Jeśli chodzi o szczegóły techniczne – światła te powinny być widoczne z 300 metrów odległości. Brak włączonych świateł pozycyjnych (lub niesprawne światła) grozi mandatem nawet do 200 zł w razie kontroli drogowej ze strony policji. Lepiej upewnić się, że są sprawne jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.

Światła pozycyjne – kiedy je włączyć i jaki mają symbol?

Światła pozycyjne należy włączyć, kiedy spełnione są następujące warunki:

  • widoczność na drodze jest niedostateczna,
  • na postoju, jeśli nie są używane światła postojowe,
  • podczas postoju awaryjnego,
  • podczas holowania pojazdu.

Jak rozpoznać światła pozycyjne i która ikona za nie odpowiada? To stosunkowo proste, bo wyróżniają się na desce rozdzielczej. Światła pozycyjne to symbol dwóch żarówek zwróconych w prawo i lewo, z promieniami wychodzącymi z zewnętrznych stron oznaczenia. Nie należy ich mylić ze światłami mijania (tzw. krótkie), które są obligatoryjne dla kierowców, kiedy warunki nie pozwalają na jazdę ze światłami dziennymi.

Urodzinowa loteria Generali

Taką ofertę przygotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Generali. Z okazji swoich 190. urodzin Generali ma dla swoich klientów loterię. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii trzeba w terminie 22 marca 2021 do 20 czerwca 2021, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

światła pozycyjne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *