keyless

Keyless – otwieranie samochodu bez klucza.

Technologia staje się rozwija. To co, jeszcze niedawno wydawało się nieosiągalne, wcale już takie nie jest. Producenci kolejnych usług i produktów chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań. No bo kto by kiedyś pomyślał, że przyjdzie taki czas, że żeby uruchomić samochód, nie będzie konieczne przekręcenie kluczyka w stacyjce? System działający już wiele lat, obecnie cieszy się olbrzymią popularnością. Jakie są jego wady i zalety? Co można powiedzieć więcej o keyless?

Magia czy technologia?

System keyless, choć rozpoczął swoją przygodę na rynku motoryzacyjnym już w 1998 roku, dopiero teraz stał się jednym ze standardów i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym przez kolejne koncerny. Dzięki zastosowaniu technologii, użytkownik samochodu może się do niego dostać nie używając kluczyka, ani nawet żadnego przycisku na pilocie. To wszystko jest możliwe dzięki szyfrowanemu połączeniu pomiędzy kluczykiem a centralką w samochodzie. W tym przypadku pilot (transponder) zdalnie wysyła i odbiera sygnał komunikując się z centralką w aucie. W efekcie, gdy znajduje się w pobliżu samochodu, pozwala otworzyć go i uruchomić bez fizycznego używania kluczyka.

Jak każde rozwiązanie to również posiada zarówno wady, jak i zalety. Z pozoru system mający wyłącznie ułatwiać użytkowanie, przez wielu stał się traktowany jako nieatrakcyjny dodatek.

Zalety keyless

Trudno przejść obojętnie wobec systemu keyless. Dzięki niemu w szybki sposób można dostać się do samochodu, bez konieczności fizycznego wyjmowania kluczyka czy pilota. W szczególności jest to przydatne, gdy pozostałe czynniki nie są sprzyjające. By najlepiej uwydatnić zalety systemu, najlepiej posłużyć się praktycznym przykładem.

Pada deszcz. Kierowca nie dość, że ma zajęte ręce trzymanymi w nich pakunkami, na dodatek okrutnie moknie. Krótkie podbiegnięcie będzie pomocne, ale jednocześnie na niewiele się zda, bo kluczyki do jego auta leżą na dnie jego kieszeni. Jeśli zapomniał przyszykować ich przed wyjściem z domu czy mieszkania ma nie lada problem. Gorzej, gdy przeszuka każdą z kieszeni po kolei i okaże się, że te wiszą bezpiecznie na jednym z domowych haczyków. System keyless pozwala natomiast otworzyć drzwi bez konieczności wyjmowania pilota z kieszeni. Szybko i skutecznie.

Tak samo jest w przypadku wielu innych codziennych sytuacji. Fizyczne posiadanie kluczyka w ręce nie powoduje, że nie można swobodnie ruszyć. Ten może komfortowo leżeć na dnie kieszeni lub damskiej torebki. Nie trzeba się nim przejmować. Wystarczy włączyć przycisk zasilania i ruszyć w trasę.

Dlaczego keyless ma przeciwników?

Z pewnością dlatego, że wiele osób uważa, iż system nie jest bezpieczny. Jeśli samochód można bezproblemowo otworzyć będąc w jego pobliżu, bez fizycznego użycia żadnego urządzenia, rodzi to podejrzenie, że równie łatwo paść ofiarą kradzieży. Przemawiają za tym kolejne publikacje, które wskazują, że złodzieje samochodów opanowali technikę, tzw. „na walizkę”, która pozwala im w szybki sposób otworzyć i uruchomić obrane na cel auto.

W tym przypadku technologia niesie za sobą spore ryzyko. Można w łatwy sposób stać się ofiarą przestępstwa i stracić środek transportu. Odszkodowanie z ubezpieczenia nierzadko nie będzie satysfakcjonowało właściciela. Tym bardziej jeśli ten będzie akurat w trasie albo dodatkowo straci osobiste rzeczy.

Oczywiście system nie jest bezawaryjny. Najczęściej uszkodzeniu ulegają czujniki w klamkach. Koszt ich bywa różny. Wszystko zależy od konstrukcji. Często czujnik nie występuje oddzielnie a razem z klamką, którą można nabyć w wersji bez lakieru. Czyli należy doliczyć koszt polakierowania elementu. Diagnoza usterki odbywa się najczęściej przy pomocy komputera.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Na szczęście istnieje bardzo proste rozwiązanie. Keyless wystarczy odpowiednio zabezpieczyć. Można to zrobić, stosując specjalne etui, które uchroni właściciela pojazdu przed pomysłowymi przestępcami. Włożenie keyless do specjalnego pokrowca pozwala skutecznie blokować przekaz fal radiowych między kluczykami a samochodem, tym samym zabezpieczając go przed kradzieżą przez potencjalnego złodzieja. Etui oddziałuje na fale RFID, co uniemożliwia zebranie ich sygnału i późniejsze wykorzystanie ich do niecnego czynu.

Pokrowiec zabezpieczający system keyless jest prostym narzędziem, które skutecznie pomaga uchronić się przed niechcianymi konsekwencjami. Modele z potrójną warstwą zabezpieczającą znajdziesz na stronie: https://etuiochronne.pl/etui-na-klucze-keyless.  Koszt jego zakupu jest nieproporcjonalnie mniejszy do wartości samochodu, a jego funkcjonalność znacznie przewyższa jego cenę..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *