serwis klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa – jak serwisować ?

Przegląd klimatyzacji.

Klimatyzacja samochodowa jest już praktycznie standardem. Jak prawidłowo wykonać serwis klimatyzacji samochodowej ? Czy jest konieczny i jak często? Aby odpowiedzieć na te pytania przedstawie ogólną zasadę działania co pomoże zrozumieć potrzebę wykonywania takich czynności jak nabijanie klimatyzacji czy odgrzybianie.

W drodze naturalnego odparowania rocznie wycieka do 10% środka chłodzącego. Środek chłodniczy niesie ze sobą olej, który służy jako smarowanie dla kompresora (sprężarki) i uszczelnień. Jeśli te elementy będą słabo smarowane, mogą ulegać awarii. Prawidłowe wykonanie corocznego przeglądu ma olbrzymie znaczenie dla niezawodnej pracy układu. Nie warto korzystać z tzw. usługi uzupełniania czynnika. Dlaczego? Olej stosowany  w klimatyzacji samochodowej jest bardzo higroskopijny. Stosunkowo szybko traci właściwości smarujące. Olbrzymie znaczenie ma zachowanie odpowiednich proporcji podczas wykonywania czynności nabijania klimatyzacji jak i fakt czy serwis samochodowy prawidłowo przechowuje olej. W przypadku niektórych rodzajów kompresorów napełnienie klimatyzacji przy użyciu oleju, który był nieprawidłowo przechowywany i dostała się do niego wilgoć może spowodować jego zatarcie.   Zatem należy wykonać  przegląd klimatyzacji z pełną  wymianą starego czynnika i oleju w układzie.   Znacząco wydłuży to życie kompresora :).

Odgrzybianie klimatyzacji.

Kolejnym ważnym punktem przeglądu klimatyzacji jest jej odkażanie (odgrzybianie). Jeżeli nie wykonuje się go regularnie raz do roku grzyby i bakterie rozwijają się na parowniku klimatyzacji. Parownik osadzony jest bezpośrednio pod deską rozdzielczą. Ciemne i wilgotne warunki  są  znakomitym miejscem do rozmnażania mikroorganizmów. Do wnętrza pojazdu organizmy przedostają się poprzez system wentylacji i mogą wywoływać katar, kaszel, łzawienie oczu i reakcje alergiczne. (Warunki szkodliwe jak w mieszkaniu z zagrzybionymi ścianami).   To z kolei wpływa na obniżenie zdolności kierowania i stanowi potencjalne zagrożenia zdrowia zwłaszcza dzieci i osób starszych. Nadmierny rozwój bakterii będzie również powodował nieprzyjemny zapach wydostający się z wentylacji pojazdu. Gdy powstaną kolonie bakterii zwykłe środki już mogą nie wystarczyć i trzeba będzie użyć silniejszych a co za tym idzie droższych systemów. W ostateczności trzeba dotrzeć do parownika samochodu i go wymienić. Generuje to duży koszt,   parownik najczęściej jest zabudowany systemem wentylacji i deską rozdzielczą pojazdu. Istnieje wiele sposobów i wiele środków odkażania. Powszechnie stosuje się środki chemiczne. Problem jednak istnieje z równomiernym naniesieniem środka na powierzchnię parownika i inne trudno dostępne miejsca. Najskuteczniejsze działanie uzyskuje się, gdy podaje się je rozpylone w powietrzu za pomocą ultradźwiękowej wytwornicy pary i dodatkowo odkaża się za pomocą gazu, który dociera ze wszystkie zakątki systemu nawiewu oraz całego pojazdu.

Filtr kabinowy.

Należy również pamiętać, że podczas corocznej obsługi pojazdu z klimatyzacją należy wymienić filtr kabinowy. Wewnętrzne filtry kabinowe należy wymieniać co 15 tys. km (okres ten może ulec znacznemu skróceniu w zależności od warunków eksploatacji). Gromadzą się na nich zanieczyszczenia, które zmniejszają przepływ powietrza. Jest to sytuacja podobna do takiej, gdy jest przepełniony worek w domowym odkurzaczu.

Bezpieczeństwo i klimatyzacja mają więcej wspólnego, niż się powszechnie uważa. Klimatyzacja w samochodzie znacząco przyczynia się do poprawy komfortu jazdy. Czy jednak wszyscy wiemy, że posiada także szczególne zalety, jeśli chodzi o bezpieczeństwo? Przegrzanie kabiny pojazdu może oddziaływać na fizyczną wydolność i zdrowie: szybciej przychodzi przemęczenie i spada zdolność koncentracji – dwa czynniki, które prowadzą do wzrostu ryzyka wypadku. Według badań Szkoły Wyższej w Wuppertal już przy temperaturze 27°C w kabinie pojazdu, liczba wypadków w miastach rośnie o 11%, a przy 32°C temperatury wewnątrz nawet o ok. 22%. w stosunku do optymalnej temperatury komfortu. Dzięki prawidłowo działającej klimatyzacji można temu zapobiec. (informacje wg. Behr-Hella)

Bardzo ważne jest, aby warsztat samochodowy, który wybierzemy do wykonania przeglądu naszego układu klimatyzacji wykonał go z należytą starannością i przy użyciu odpowiednich narzędzi, co oszczędzi nam wydatków na przyszłość i poprawi komfort jazdy.

Zapraszam do mojego serwisu: Morela Serwis samochodowy – Łomianki

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *